,,საქართველოს პრემიერ-მინისტრი განმარტავს, თუ რატომ არ დაიღუპა კოროვირუსული ინფექციით ქვეყანაში არავინ” – ამ სათაურით გამოაქვეყნა ცნობილმა ამერიკულმა ტელევიზიამ „ფოქს ნიუს“-მა ინტერვიუ საქართველოს პრემიერ მინისტრთან.
,,მსოფლიოში კორონავირუსით გარდაცვლილთა რიცხვი იზრდება, ერთ ქვეყანაში კი, გარდაცვალების ოფიციალური შემთხვევები არ არის და ეს ქვეყანა საქართველოა” – ასე წარადგინმა წამყვანმა სიუჟეტი.
გამოქვეყნებულ მასალაში ნათქვამია, რომ მაშინ როცა მსოფლიოში იზრდება კორონა ვირუსით დაავადებულთა რიცხვი არის ყოფილი საბჭოთა კავშირის ქვეყანა საქართველო, სადაც გარდაცვალების შემთხვევა არ დაფიქსირებულა.
,,საქართველოს პრემიერ მინისტრმა გიორგი გახარიამ Fox News- ს განუცხადა, რომ იანვრის თვეში შეზღუდვების დაწესება ვირუსის გადაცემის დაბალი სიჩქარის გასაღები იყო.
„ჩვენ დროულად და უყოყმანოდ განვახორციელეთ მტკიცე და გადამწყვეტი ქმედებები. არა მხოლოდ დავიწყეთ ყველა ჩამომსვლელისთვის ტემპერატურის შემოწმება, არამედ 28 იანვარს ავკრძალეთ ფრენები ყველა იმ ქვეყნიდან, სადაც ვირუსი მასშტაბურად გავრცელდა, რამაც საერთაშორისო ფრენების სრულ აკრძალვამდე მიგვიყვანა. ჩვენ ასევე დავხურეთ სკოლები მარტის შუა რიცხვებში და საჯარო შეკრებები შევზღუდეთ“, – განაცხადა გიორგი გახარიამ.
პარასკევის მდგომარეობით, საქართველოს ოფიციალურმა პირებმა დააფიქსირეს ინფექციის 148 შემთხვევა და განაცხადეს, რომ 27 მათგანი გამოჯანმრთელდა. da გასაოცარი შედეგია ის, რომ არც ერთი ადამიანი არ გარდაცვლილა.
”ჩვენ ადრეული ნიშნები დავინახეთ და მათზე ვმუშაობდით. ჩვენი პირველი ოფიციალური მოქმედება მოხდა 22 იანვარს, როდესაც დაავადებათა კონტროლის ეროვნულმა ცენტრმა ქართველები გააფრთხილა, რომ ისინი ვუჰანში გაემგზავრდნენ ”, – თქვა გახარიამ. ”იმ დროს ქართველებს ჩვენ ვუთხარით, რომ არსებობს მცირე, მაგრამ თეორიული ”ალბათობა იმისა, რომ ვირუსმა შეიძლება მიაღწიოს საქართველოში. რამდენიმე დღის შემდეგ, როგორც ყველამ იცის, ვუჰანის ვითარება კიდევ უფრო გამწვავდა და 26 იანვარს დავიწყეთ ჩინეთიდან დაბრუნებული ყველა მოგზაურის შემოწმება. ”
მიუხედავად იმისა, რომ ეს საკითხი აშკარად კონტროლის ქვეშ იმყოფება, ოფიციალური განცხადებით, საფრთხე ჯერ კიდევ არ არის დასრულებული.
”ჩვენ შორს ვართ იმის თქმისგან, რომ გავრცელება შეჩერებულია, მაგრამ ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ იმისთვის, რომ გავრცელების  მრუდი გავაუმჯობესოთ. ჩვენ გვჯერა, რომ სიტუაცია სტაბილიზირებულია. მაგრამ ჩვენ არ შეგვიძლია ძალიან მკვეთრი რეაგირება ან უყურადღებო მოქმედება. ჩვენ გავაგრძელებთ ჩვენს ექსპერტებთან მუშაობას საქართველოს დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ლუგარის ცენტრში და სხვა საერთაშორისო სამედიცინო ორგანიზაციებში, რათა განვსაზღვროთ, თუ როდის უნდა მოხდეს საქართველოს “გახსნა”. – განაცხადა გახარიამ.
მიუხედავად ნულოვანი სიკვდილიანობის მაჩვენებლისა, ქვეყნის ეკონომიკა, რომელიც კლასიფიცირდება, როგორც განვითარებადი თავისუფალი ბაზარი და დიდწილად დამოკიდებულია კულტივაციაზე და სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტებზე, აგრეთვე მანგანუმის, სპილენძისა და ოქროს მოპოვებაზე, მიიღო გარდაუვალი მძიმე დარტყმა.
”COVID-19 თავის დიდ კვალს დატოვებს ჩვენს ყოველდღიურ ცხოვრებასა და სოციალურ ქცევებზე. ეჭვგარეშეა, რომ ეს უკიდურესად უარყოფით გავლენას მოახდენს გლობალურ ეკონომიკაზე – ბაზრის ქცევა ამის აშკარა მტკიცებულებას წარმოადგენს. რა თქმა უნდა, ჩვენ მიერ განხორციელებულმა ზომებმა ეკონომიკური გავლენა მოახდინა.  როგორც თითქმის ყველა ქვეყანამ, ჩვენ დავაწესეთ სოციალური დისტანცირება და მთელ ქვეყანაში არასასიცოცხლო მნიშვნელობის ბიზნესი დავხურეთ” – ამბობს გახარია “ფოქს ნიუსთან” ინტერვიუში.
ამასთან, მთავრობამ გამოაცხადა ეკონომიკური დახმარების პაკეტი, მათ შორის, ასობით მილიონი დოლარით ბიზნესის დახმარება, რამდენიმე თვით ქონების გადასახადების  და საშემოსავლო გადასახადების გადავადება და დღგ-ის თანხის დაბრუნების უზრუნველყოფა , რათა ბიზნესის  ფულადი სახსრების მოძრაობას დაეხმაროს.
ითვლება, რომ ქვეყანა, რომლის მოსახლეობა დაახლოებით 3,7 მილიონს შეადგენს,  მდებარეობს ცენტრში, აღმოსავლეთ ევროპასა და დასავლეთ აზიას შორის,  დასავლეთით შავი ზღვა ესაზღვრება, სამხრეთით თურქეთი და სომხეთი, სამხრეთით – აზერბაიჯანი და ჩრდილოეთი რუსეთი. საერთო ჯამში, ამ ქვეყნებში კორონავირუსის მინიმუმ 23,500 შემთხვევა დაფიქსირდა, რის შედეგადაც,  გარდაცვალების 372-ზე მეტი შემთხვევა დაფიქსირდა.
”საქართველოსთვის  გასაღები იყო ადრეული, გადამწყვეტი მოქმედება და მკაფიო, თანმიმდევრული კომუნიკაცია ჩვენს მოქალაქეებთან. ქვეყნის დახურვა ადვილი არ იყო, მაგრამ, რა თქმა უნდა, ისეთ პატარა ქვეყანაში, როგორც საქართველო, მსოფლიოში უმსხვილესი ეკონომიკისგან განსხვავებით, ეს გაცილებით ადვილია. ჩვენ მივიღეთ აგრესიული გადაწყვეტილება, რომ დავიწყოთ დიდი საზოგადოებრივი ღონისძიებებისა და შეხვედრების დახურვა, მარტის შუა რიცხვებში ჩვენ დავხურეთ სკოლები და გავზარდეთ თვითიზოლაცია. ”ჩვენ ათასობით მოქალაქეს მივეცეთ საკარანტინო საშუალებები და სრულად ავკრძალეთ ღამით გადაადგილება.”
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიუხედავად იმისა, რომ იანვარში იქნა მიღებული ზომები, საზღვრები დაუყოვნებლივ არ დაიხურა. ამის ნაცვლად, მიდგომა “თანდათანობითი” იყო, რამაც 21 მარტს საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადება გამოიწვია.