“ქვეყნის მასშტაბით 200 მლნ დოლარის ღირებულების რამდენიმე ენერგეტიკული პროექტის განხორციელება იგეგმება”- ამის შესახებ მთავრობის დღევანდელი სხდომის შემდეგ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე რომეო მიქაუტაძემ ბრიფინგზე ისაუბრა. მისი ინფორმაციით, პროექტები რამდენიმე ადგილზე განხორციელდება და მათი ჯამური ენერგეტიკული ღირებულება 150 მეგავატი იქნება.
✅“მთავრობის სხდომაზე განახლებადი ენერგიების ხელშეწყობის მიზნით რამდენიმე პროექტია მოწონებული, მათ შორის, ქარის, ჰიდრო და მზის პროექტები. რამდენიმე ლოკაციაა, ერთ-ერთია გორის მიდამო, ასევე ქსანი და ასპინძა”,- განაცხადა რომეო მიქაუტაძემ.
მისი თქმით, აღნიშნული პროექტების განხორციელება ქვეყნის ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის გზაზე წინ გადადგმული ნაბიჯი იქნება.
“200 მილიონი არის პროექტების ჯამური საინვესტიციო მოცულობა – როგორც ადგილობრივი ინვესტიცია, ისე უცხოური. რა თქმა უნდა, აღნიშნული სიმძლავრეები შეემატება ჩვენს ენერგო სისტემას. ეს შეამცირებს ჩვენს დამოკიდებულებას მეზობელ ქვეყნებზე და ენერგეტიკული დამოუკიდებლობის გზაზე წინ გადადგმული ნაბიჯია”,- განაცხადა რომეო მიქაუტაძემ.