ასტრონომიული და კალენდარული დრო არ არის იდენტური. ეს იმიტომ ხდება, რომ წელი ყოველთვის ოდნავ აღემატება 365 დღეს. სწორედ ამ მიზეზით, შემოდგომის ბუნიობის მისტიკური დღე სექტემბრის სხვადასხვა თარიღში შეიძლება მოხვდეს, 1-2 დღის მონაცვლეობით. არსებობს ორი ბუნიობა – გაზაფხულისა და შემოდგომის.
ამ დღეს დღე და ღამე თანაბრდება. ჩამოვთვალოთ ამ დღესთან დაკავშირებული ნიშნები და გავარკვიოთ, რა არის საშიში და რა არის საჭირო.
შემოდგომის ბუნიობის დაწყების ზუსტი დრო 2022 წელს
შემოდგომის ბუნიობა კოსმოსური სტანდარტებით ფაქტობრივად, შემოდგომის დასაწყისია. ბოლოს და ბოლოს, ჩვენი ვარსკვლავი მზე უბრალოდ კვეთს ეკვატორის ხაზს ჩრდილოეთიდან სამხრეთისკენ. ეს გავლენას ახდენს დღის ხანგრძლივობაზე: დღე მცირდება, ღამე კი თანდათან იზრდება.
ზოგჯერ ბუნიობა დგება 21 ან 22 სექტემბერს, მაგრამ 2022 წელს მას 23-ში შევხვდებით. დაწყების ზუსტი დროა თბილისის დროით 05:03.
მისტიკური დღის ნიშნები
მრავალი ადამიანის გონებაში შემოდგომის ბუნიობის დღე განახლებასთან იყო დაკავშირებული. ამიტომ სხვადასხვა ქვეყნის დიასახლისები ერთ ტრადიციაში არიან მოქცეულნი და ცდილობენ, შემოდგომის ბუნიობის დღემდე სახლი დაალაგონ. უიღბლობა გექნებათ, თუ ამ დღეს მოუწესრიგებელ ნივთებს შორის, მტვერში და ა.შ. შეხვდებით.
დილიდანვე ღირს ბუნებასთან მეტი ურთიერთობა, მის რიტმების დაცვა. მაშინ ადამიანი იპოვის ჰარმონიასა და ბედნიერებას.
ბუნიობის დღეს კარგი, მზიანი ამინდი ნიშნავს, რომ ზამთარი არ იქნება ძალიან მკაცრი. თუმცა, თუ ფრინველები სამხრეთისკენ გაფრინდნენ, ძლიერ ყინვებს უნდა ველოდოთ.
თუ 23 სექტემბრისთვის ხეებზე ფოთლები თითქმის მთლიანად ყვითელია, მაშინ ზამთრის სიცივე საკმაოდ ადრე მოვა.
ეს მისტიკური დღე განსაკუთრებულად უნდა გაატაროთ. ბოროტი სულებისგან თავის დასაცავად, შემოსასვლელის თავზე ცირცელის ტოტები ჩამოკიდეთ. ისინი, როგორც ამბობენ, განდევნიან ყველა ბოროტ სულს.
ასევე ბუნიობის დღეს მადლობა უნდა გადაუხადოთ ზაფხულსა და მზეს, სითბოსთვის, ბუნების საჩუქრებისთვის, საკვების სიუხვისთვის. კარგია გარდაცვლილი ნათესავების გახსენება და ყველაფრის პატიება.
ამბობენ, თუ ბუნიობის დღეს ღვეზელებს გამოაცხობთ და სურვილს ჩაუთქვამთ, ის აუცილებლად ახდება. კომბოსტოს ღვეზელი – კეთილდღეობისთვის, ხორცის – სამსახურში წარმატებისთვის, კენკრით – ოჯახის კეთილდღეობისთვის.
რა რიტუალები უნდა ჩატარდეს შემოდგომის ბუნიობის დღეს, 2022 წლის 23 სექტემბერს
ბუნების ამ დღესასწაულზე ძალიან საშიშია როგორც საკუთარ თავში უარყოფითი აზრების დაგროვება, ასევე ცილისწამება, რადგან შემდეგ ექვს თვეში წარმატებას ვერ ნახავთ. ასევე აკრძალულია ურთიერთობის გარკვევა და კამათი. ბედნიერების გასაღები თანასწორობაა, ისევე, როგორც დღე უდრის ღამეს.
23 სექტემბერს დილით აუცილებლად უნდა გახვიდეთ გარეთ და პირი ნამით დაიბანოთ. თუ ადამიანი ცხოვრობს ქალაქში და არ აქვს ასეთი შესაძლებლობა, მაშინ უბრალოდ ჩამოიბანეთ სახე წყლით, რომელიც მთელი ღამე იდგა ფანჯრის რაფაზე. ეს მოგცემთ მხნეობასა და ჯანმრთელობას, მოიზიდავს კეთილდღეობას თქვენს ცხოვრებაში.
ამ ჯადოსნურ დღეს სასარგებლოა რაიმე შემოქმედებითი წამოწყება, ქველმოქმედება, ძალების მოსინჯვა შემოქმედებაში. გამოიჩინეთ ზრუნვა სხვებისა და საკუთარი თავის მიმართ. შემოდგომის ბუნიობის დღეს უფრო ადვილი იქნება თქვენი ცხოვრების უკეთესობისკენ შეცვლა და საკუთარი თავის შეცვლა.
ეზოტერიზმში ამ პერიოდს მზის კარიბჭე ეწოდება. და ეს არის ძალიან ძლიერი დღე, ბუნებრივი ენერგიის თვალსაზრისით. ჩვენს წინაპრებს სჯეროდათ, რომ ახალი წელი ამ დღეს იწყება და ასრულებდნენ სპეციალურ რიტუალებს, რათა კეთილდღეობა მოეტანა.
ამ დღეს, თქვენ უნდა გააანალიზოთ თქვენი ცხოვრება, შეეცადოთ, იპოვოთ მასში წონასწორობა, შეხედეთ პოზიტიურად, გაასუფთავეთ თქვენი აზრები უარყოფითისგან. ამ დღეს ჩვეულებრივია სურვილების ჩაფიქრება, სხვადასხვა რიტუალების ჩატარება. ხალხს სჯერა, რომ ამ ენერგიულად ძლიერ დღეს მათი სურვილების ახდენის შანსები მნიშვნელოვნად იზრდება.
გაიღვიძეთ გამთენიისას, სახე მზის სხივებს გაუსწორეთ, მიესალმეთ ახალ დღეს და გაუშვით ყველაფერი ზედმეტი (პრობლემები, ცუდი ჩვევები, ცუდი აზრები, არასაჭირო ადამიანები);
ჩაატარეთ რიტუალი სიყვარულის მოსაზიდად (შეიძინეთ პირადი ნივთებისთვის მეწყვილე – კბილის ჯაგრისი, პირსახოცი ან მსგავსი);
ბანკნოტი დამუხტეთ სიმდიდრის ენერგიით და დადეთ თვალსაჩინო ადგილას (ან საიდუმლო ჯიბეში), რათა მოიზიდოს სიმდიდრე;
აიღეთ გაცვეთილი ნივთი, გადაეცით მას ყველა თქვენი პრობლემა და უბედურება და შემდეგ დაწვით;
მატყლის წითელი ძაფით გააკეთეთ 7 კვანძი და შეიბით მარცხენა ხელზე. ჩაუთქვით თითო სურვილი თითოეულ კვანძს;
მოინახულეთ მშობლები;გაშალეთ მდიდარი სუფრა, რაც მეტი კერძი იქნება მასზე, მით უფრო წარმატებული იქნება მომავალი წელი;თუ ტყეში ცირცელის დიდი მოსავალია, მაშინ ეს პროგნოზირებს წვიმიან შემოდგომას, მაგრამ თუ ამ ხილის მოსავალი მწირია, მაშინ – მშრალი;ცირცელის კენკრის სიმრავლე ასევე წინასწარმეტყველებს ცივ ზამთარს;ნიშნების უმეტესობა უძველესი დროიდან გადმოგვეცა. ამიტომ, თუ ამ დღეს ბუნებაში ცვლილებებს დააკვირდებით, შეგიძლიათ განსაზღვროთ, როგორი ამინდისთვის უნდა მოემზადოთ და რა გელით მომავალ წელს.