53 მოქალაქის ინიციტივიდან სპეციალურმა კომისიამ  10 შეარჩია. ამ 10 ინიციტივად სასრუველ 3-ს შეგიძლიათ ხმა მისხებთ ამ ლინკზე.
გთავაზობთ ქუთაისის მონაწილეობითი ბიუჯეტირება 2020-ის შემდეგ ეტაპზე გადასული პროექტების ათეულს:
ვუყუროთ გარეთ
პროექტის აღწერა:  საპროექტო იდეა მოიცავს ქუთაისის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე, ნიუპორტისა და გაპონოვის ქუჩების კვეთაზე არსებულ სკვერში ნახევრად ღია სივრცის მოწყობას,(გადახურვა, წინა და უკანა ფასადი. ფოტო მაქვს, სამწუხაროდ ატვირთვა შეუძლებელია) რომელიც განკუთვნილი იქნება როგორც ტრენინგ-სემინარების და სხვადასხვა შეხვედრების მოსაწყობად, ასევე ფილმების სანახავად და მინი ღონისძიებების განხორციელებისთვის. COVID-19 თან დაკავშირებულმა შეზღუდვებმა, დაგვანახა, რომ შენობები, რომლებიც განკუთვილი იყო სხვადასხვა ღონისძიებების ჩასატარებლად, ვერ იქნა გამოყენებული აკრძალვების გამო. ასევე, შეიზღუდა კინო-თეატრების მუშაობა.
ეს ნახევრად ღია სივრცე, კი მოიცავს ეკოლოგიურად სუფთა ნაგებობის დადგმას(შესაძლებელია გამომწვარი ხის მასალის გამოყენება), რომელშიც იარუსების სახით იქნება დასაჯდომი ადგილები. მის წინ განთავსდება იმავე მასალისგან გაკეთებული კედელი, ვიზუალური განოსხულებებისთვის, დამონტაჟდება ეკო ნათურები, მოეწყობა დენის წყარო. ამავე სივრცეში შესაძლებელი ქინება მობილური ტელეფონების დატენვა და WiFi თავისუფალი ქსელის დამონტაჟება. რაც ასევე გამოადგებათ როგორც ადგილობრივ მოქალაქეებს, ასევე ქალაქის სტუმრებს (ტურისტებს). ღონისძების ჩატარების მსურველები თავად უზრუნველყოფენ საჭიროების მიხედვით მოაწყონ შიდა ინფრასტრუქტურა. მსგავსი ნახევრად ღია სივცე გამოიყენება როგორც ცივ, ასევე თბილ ამინდებში. განკუთვნილი იქნება მაქსიმუმ 50 ადამიანზე. ამ ტიპის ნაგებობები ხშირია ევროპის სხვადასხვა ქვეყნებში. მათი გამოყენება არის ძალიან პრაქტიკული, მულტიფუნქციური და ეკონომიური. პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 15 000 იდეის ავტორი: ქეთევან ბერძენიშვილი
ქუჩის ისტორიული მხატვრობა/გრაფიტი
პროექტის აღწერა: პროექტის მიხედვით შესაძლებელია მათზე ქალაქის ისტორიის ყველაზე მნიშვნელოვანი ეტაპების და მოვლენების ასახვა. მინიმუმ 5 სიუჟეტი: აიეტის ეპოქა; ბაგრატის მიერ უდიდესი ტაძრის მშენებლობა; დავით აღმაშენებლის მეირ ქვეყნის გამთლიანების ქუთაისიდან დაწყება; სოლომონ პირველის ბრძოლა იმერეთის სამეფოს გადასარჩენად; 19-20 საუკუნის ქუთაისიდან გამოსული კულტურის მოღვაწეები. პროექტის განხორციელებისთვის საჭირო იქნება, ტერიტორიების განსაზღვრა, ესკიზების მომზადება, შესაბამისი ინვენტარის გამოყოფა და შემსრულებელი მხატვრების ჯგუფის შერჩევა. ადგილები შესაძლოა იქცეს ახალ ატრაქციებად ტურისტებისთვის, რომლებიც ჩაჯდება ექსკურსიების მარშრუტებში და რომლის ფონზეც სტუმრებს გააცნობენ ჩვენი ისტორიის სხვადასხვა ეტაპებს.