Პროექტი ხელს შეუწყობს ქალაქის ეკონომიკურ თუ სოციალურ განვითრებას, ასევე გაიზრდება მოთხოვნა ქუთაისზე, ჩამოვლენ სხვადასზვა ქალაქებიდან. Ტუეისტებისთვის გაცილებით საინტერესო და მიმზიდველი გახდება ქალაქი. Ამ პროექტის საშუალებით Გამოფხიზლდება და გაცოცხლდება ჩვენი ლამაზო ქუთისი.
პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 5 000 იდეის ავტორი: Მარიამი ერგემლიძე
შ.შ.მ სწავლება და დასაქმება
პროექტის აღწერა:  ჩვენ ვართ ორგ.2013 წლის მერე გამოცდილებით ამ კუთხით შ.შ.მ.იმერ.რეგი.ორგ.სრულფასოვანი ცხოვრებისათვის.მადლობა წინასწარ და წარმატებები ყველა აპლიკანტს.პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 9 000 იდეის ავტორი: მერაბი ქვარიანი
პროპკის ტყის ტურისტულ ზონად გადაქცევა
პროექტის აღწერა:  პროპკის ტყემდე მისასვლელი ბილიკების გზის მოწესრიგება დასასვენებელი ადგილების მოწყობა…გამწვანება ძველის ახლით ჩანაცვლება…ტურისტული მარშუტის მოწყომა … პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 16 500 იდეის ავტორი: გიორგი ალფაიძე
Oktoberfest
პროექტის აღწერა: მოგეხსენებათ რომ ფესტივალი დიდი პოპულარობით სარგებლობს ევროპის ბევრ ქვეყანაში. ფესტივალი, გათვლილია ნებისმიერი ასაკისა თუ სქესის ადამიანზე. ფესტივალი გაიმართება კანონის სრული დაცვით. პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 17 000 იდეის ავტორი: გიორგი ხაფავა
სადეზინფექციო ჯიხურები – ბარერი (COVID-19)-ის წინააღმდეგ
პროექტის აღწერა:  პროექტი ითვალისწინებს ქალაქში (COVID-19)-ის გავრცელების საპრევენციო ინფრასტრუქტურის, 2 ადაპტირებული სადეზინფექციო ჯიხურის განთავსებას, რომელიც გათვლილი იქნება ახალგაზრდობასა და საშუალო ასაკის მოქალაქეებზე, შშმ პირებზე, ასევე შეიძლება ისარგებლოს ასაკოვანმა პირებმაც.
ჯიხური შეიძლება დამზადდეს საქართველოშივე, ქართული ვარიანტი არ არის ადაპტირებული და ჯიხურის (დახურული) ტიპის, არამედ არის ღია და იდგმება დაწესებულებების შესავლელებში, მუშაობს სენსორზე, ავტომატური ჩართვა-გამორთვის რეჟიმით, ცალის ღირებულება 6500 ლარია, დღგ-ს ჩათვლით, თუმცა შესაძლებელია მისი შეკვეთით დამზადება და მოდიფიცირება, რომ იყოს ადაპტირებული და ჯიხურის ტიპის, რომ დაიდგას ღია სივრცეში.
ვიზუალიზაციისთვის იხილეთ ვიდეო:
აქედან გამომდინარე, ჩვენ გთავაზობთ ჯიხურის ასეთ უცხოურ ვარიანტს, რომელიც არის ადაპტირებული და გორგოლაჭებზე, მისი გადატანის შესაძლებლობით, ვიზუალიზაციისთვის იხილეთ ვიდეო:
პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 6 500  იდეის ავტორი: საინიციატივო ჯგუფი (თინათინ გელხვიიძე, ასმათ ჯანგავაძე, თამთა გირგვლიანი)
სივრცე სკეიტბორდერებისთვის
პროექტის აღწერა:  “კახიანოურის” ადმინისტრაციული ერთეულის ტერიტორიაზე უამრავი ახალგაზრდა არის დაინტერესებული სკეიტბორდით, მაგრამ არ აქვთ სივრცე სადაც შეძლებენ გაერთონ. აღნიშნულ ტერიტორიაზე არის სპორტის სასახლე, სპორტული ტრენაჟორები , სადაც მუდმივად აღინიშნება სპორტით დაინტერესებული ბავშვების და ახალგაზრდების სიმრავლე. მათი თხოვნის გათვალისწინებით ჩემი პროქტის მიხედვით , ტერიტორიაზე მოეწყობა მარტივი ტიპის სკეიტბორდის მოედანი, სადაც ბავშვები და ახალგაზრდები შეძლებენ სკეიტებით უსაფრთხოდ სრიალს, ამავდროულად ხმაური არ შეაწუხებს მოსახლეობას , რადგან აღნიშნული სივრცე იზოლირებულია დასახლებისგან. პროექტის სავარაუდო ღირებულება: 17 000 იდეის ავტორი: თამაზი ბაბუნაშვილი