ბინადრობის ნებართვის მქონე მოქალაქეების 30% რუსეთის მოქალაქეა, შემდეგ ადგილზე არიან ინდოეთი და აზერბაიჯანი, უკრაინის მოქალაქეების რაოდენობა 5.9%-ია, ლტოლვილის სტატუსით კი 25 ათასამდე უკრაინელი ცხოვრობს. მეორე ადგილზეა ინდოეთი – 23 ათას 930 პირზე არის გაცემული ბინადრობის ნებართვა, მათი უმრავლესობა არიან სტუდენტები, რომლებიც საქართველოში სწავლობენ. მესამე ადგილზეა აზერბაიჯანი-6.3%. აქაც უნდა ვივარაუდოთ, რომ მათი უდიდესი უმრავლესობა არიან საქართველოდან გასული აზერბაიჯანელები, რომლებიც დღეს აზერბაიჯანის მოქალაქეობას ფლობენ და საქართველოში არიან დაბრუნებული. რაც შეეხება უკრაინას, 5.9%-ია, 6 ათას 290 ადამიანია, თუმცა დამატებით ბინადრობის ნებართვის გარეშე ჩვენი სამართლებრივი აქტებიდან გამომდინარე, ლტოლვილის რეალური სტატუსით საქართველოში ცხოვრობს დამატებით 25 ათასამდე უკრაინელი.
მთლიანობაში, ბინადრობის ნებართვით საქართველოში 107 ათასზე მეტი უცხო ქვეყნის მოქალაქე სარგებლობს,- ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ პარლამენტში ინტერპელაციის წესით გამოსვლისას განაცხადა.
მან ბინადრობის ნებართვის სტატისტიკურ მონაცემებზე ისაუბრა და განაცხადა, რომ რუსეთის მოქალაქეების 30%, რომლებიც უცხოელის სტატუსით საქართველოში იმყოფებიან, რეალურად ქართველები არიან.
ირაკლი კობახიძის თქმით, მეორე ადგილზეა ინდოეთი, რომელთა უმრავლესობა სტუდენტია და საქართველოში სწავლობს.
„რაც შეეხება ბინადრობის ნებართვის გაცემის სტატისტიკას, საქართველოში ბინადრობის ნებართვა არის გაცემული 164 ქვეყნის 107 ათას 307 მოქალაქეზე. დავაზუსტებ, რომ საქართველოში ყოფნის ერთ-ერთი საფუძველია ბინადრობის ნებართვა. რაც შეეხება სტატისტიკას უშალოდ ბინადრობის ნებართვის მიმართულებით, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები არიან 29.9 % – 32 ათას 129 ადამიანი. აქ მინდა დავაზუსტო, რომ მათი დიდი ნაწილი არიან საქართველოს ყოფილი მოქალაქეები და ქართული გვარის მქონე პირები. ჩვენ ჩავხედეთ საზღვრის კვეთის სტატისტიკას და გავარკვიეთ, რომ ეს მაჩვენებელი არის დაახლოებით 30%. ანუ, რუსეთის მოქალაქეების 30%, რომლებიც უცხოელის სტატუსით საქართველოში იმყოფებიან, რეალურად ქართველები არიან. მეორე ადგილზეა ინდოეთი – 23 ათას 930 პირზე არის გაცემული ბინადრობის ნებართვა, მათი უმრავლესობა არიან სტუდენტები, რომლებიც საქართველოში სწავლობენ. მესამე ადგილზეა აზერბაიჯანი-6.3%. აქაც უნდა ვივარაუდოთ, რომ მათი უდიდესი უმრავლესობა არიან საქართველოდან გასული აზერბაიჯანელები, რომლებიც დღეს აზერბაიჯანის მოქალაქეობას ფლობენ და საქართველოში არიან დაბრუნებული. რაც შეეხება უკრაინას, 5.9%-ია, 6 ათას 290 ადამიანია, თუმცა დამატებით ბინადრობის ნებართვის გარეშე ჩვენი სამართლებრივი აქტებიდან გამომდინარე, ლტოლვილის რეალური სტატუსით საქართველოში ცხოვრობს დამატებით 25 ათასამდე უკრაინელი. მთლიანობაში, საქართველოში უკრაინელების რაოდენობა არის 30 ათასამდე, საიდანაც 6290 ადამიანს აქვს ბინადრობის ნებართვა. 25 ათასამდე უკრაინელს ბინადრობის ნებართვის გარეშე აქვს მინიჭებული საქართველოში ყოფნის შესაძლებლობა. სომხეთი-4.8%, 5 ათასამდე მეტი ადამიანია. აქაც ჩვენი ვარაუდით, ესენი არიან ადამიანები, რომლებიც საქართველოდან გავიდნენ, მიიღეს სომხეთის მოქალაქეობა და შემდეგ დაბრუნდნენ საქართველოში. ბელარუსი-3738 პირს აქვს მინიჭებული ბინადრობის ნებართვა. თურქეთი არის 3.4%, 3645 პირი. ირანი 3.1%, 3331 ირანის მოქალაქეს აქვს მინიჭებული საქართველოში ბინადრობის ნებართვა. სუდანი 2%. ესენი არიან მთლიანად სტუდენტები, რომლებიც სამედიცინო მიმართულებით სწავლობენ საქართველოში. ჩინეთი 1.9%. 2 ათასზე მეტი ჩინეთის მოქალაქე. ესენი არიან ძირითადად სამუშაო ძალა, რომლებიც არსებითად ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე არიან დასაქმებული. იორდანია 1.9%, 2 ათასზე მეტი იორდანიის მოქალაქეა საქართველოში. მათი უდიდესი უმრავლესობა არიან სამედიცინო უნივერსიტეტის სტუდენტები. პაკისტანი 1.5%, 1618 არის რაოდენობა და ისინიც არიან მთლიანად სამედიცინო მიმართულების სტუდენტები, რომლებიც საქართველოში სწავლობენ. ეგვიპტე 1.2% და აქაც თითქმის ყველა არის სამედიცინოს სტუდენტი. აშშ- 1%, 1000 პირზე მეტია ასეთი. ეს არის საერთო სტატისტიკა, რასაც ჩვენ ბინადრობის ნებართვის გაცემის მაჩვენებლებიდან გამომდინარე ვადგენთ. მთლიანობაში, ბინადრობის ნებართვით საქართველოში 107 ათასზე მეტი უცხო ქვეყნის მოქალაქე სარგებლობს“,-განაცხადა კობახიძემ.