24 საათში ინფიცირებულთა რაოდენობა 4 ათასს აღწევს
April 9, 2020, Massy, FRANCE. Room inside the intensive care unit of Hospital Jacques Cartier during the covid-19 epidemic.
9 avril 2020, Massy (91), France. Chambre au sein du service de reanimation de l hopital prive Jacques Cartier mobilise dans le cadre de la crise covid-19. Cet hopital a aujourd hui une capacite de 51 lits de reanimation dont 38 affectes au covid-19.
April 9, 2020, Massy, FRANCE. Room inside the intensive care unit of Hospital Jacques Cartier during the covid-19 epidemic. 9 avril 2020, Massy (91), France. Chambre au sein du service de reanimation de l hopital prive Jacques Cartier mobilise dans le cadre de la crise covid-19. Cet hopital a aujourd hui une capacite de 51 lits de reanimation dont 38 affectes au covid-19.
Stopcov.ge-ზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, ინტენსიური ტესტირების ფარგლებში, ბოლო 24 საათში ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდა 42 235 კვლევა ტესტით, მათ შორის 27 425 კვლევა ანტიგენის ტესტით და 14 810 PCR ტესტით.
ჩატარებული ტესტირების შედეგად, ბოლო 24 საათში გამოვლინდა ვირუსით ინფიცირების 3 666 ახალი დადასტურებული შემთხვევა. ქვეყანაში კოვიდ-19-ის პანდემიის გავრცელებიდან დღემდე გამოვლენილი დადასტურებული შემთხვევების საერთო რაოდენობა შეადგენს 407 689-ს.
რაც შეეხება დადებითობის მაჩვენებელს, 27 ივლისის მდგომარეობით, დადებითობის დღიური მაჩვენებელი არის 8.68%, ბოლო 14 დღის მანძილზე – 6.03% ხოლო 7 დღის მანძილზე – 6.71%.
ბოლო 24 საათში ვირუსისგან გამოჯანმრთელდა 1 335 პირი, ხოლო ჯამში გამოჯანმრთელებულთა რაოდენობა გაიზარდა 376 088-მდე.
ბოლო 24 საათში კორონავირუსით გარდაცვალების 17 ახალი შემთხვევა დაფიქსირდა. პანდემიის გავრცელებიდან დღემდე ვირუსს ჯამში 5 731 პირი ემსხვერპლა.
დღეს ქვეყანაში გამოვლენილი ინფიცირების 3 666 ახალი შემთხვევიდან თბილისში გამოვლენილია 1 938 შემთხვევა, აჭარა – 378, იმერეთი – 362, ქვემო ქართლი – 179, შიდა ქართლი – 205, გურია – 54, სამეგრელო – ზემო სვანეთი – 175, კახეთი – 222, მცხეთა-მთიანეთი -83, სამცხე-ჯავახეთი – 39, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი – 31.
ამ ეტაპზე ინფიცირების მიმდინარე აქტიური შემთხვევა არის 25 844 საიდანაც 5 185 ადამიანი მკურნალობს საავადმყოფოში, მათ შორის, თბილისის საავადმყოფოებში – 2 792, აჭარაში – 497, იმერეთში – 650.
ამ ეტაპზე მძიმე პაციენტია 996 პირი, მათ შორის, თბილისში – 448, აჭარაში – 76, იმერეთში -236. ხელოვნური სუნთქვის აპარატზე იმყოფება 215 პირი, მათგან თბილისში – 164, აჭარაში – 4, იმერეთში – 14.
1 763 ადამიანი მოთავსებულია კლინიკურ-სასტუმროებში, მათ შორის 933 – თბილისში, 504- აჭარაში.
18 896 პირი ვირუსის მკურნალობის კურსს გადის საცხოვრებელ ბინაზე.
საკარანტინე სივრცეებში მოთავსებულია 64 ადამიანი, მათ შორის, თბილისში – 56, ხოლო აჭარაში – 8.
სულ 6 ოქტომბრიდან – 26 ივლისის პერიოდში, სახელმწიფო საზღვრიდან საკარანტინე სივრცეებში გადაყვანილია – 24 978 პირი.
ამ ეტაპისთვის თვითიზოლაციაში იმყოფება 18 110 ადამიანი, მათ შორის თბილისში – 7000, პირი, აჭარაში – 3 069, იმერეთში – 1 886.