ახალშობილთა უეცარი სიკვდილის სინდრომის შესახებ ახალი კვლევა დაიდო- ამის შესახებ ნორვეგიის სამეფოს ჯანდაცვის სამინისტროს უფროსი მრჩეველი ზაზა წერეთელი წერს.
“ავსტრალიელმა მკვლევართა ჯგუფმა გამოავლინა სისხლში ბიოქიმიური მარკერი, რომელიც ხელს შეუწყობს ახალშობილთა უეცარი სიკვდილის სინდრომის (sudden infant death syndrome – SIDS) რისკის ქვეშ მყოფი ახალშობილების იდენტიფიცირებას.”-ვკითხულობთ პოსტში.
“მკვლევარებმა განაცხადეს, რომ მათ კვლევაში, ბავშვებს, რომლებიც დაიღუპნენ SIDS-ით, დაბადებიდან მალევე ჰქონდათ ფერმენტის ბუტირილქოლინესტერაზას (BChE) დაბალი დონე. BChE დიდ როლს ასრულებს ტვინის აგზნების გზაზე და დაბალი დონე შეამცირებს მძინარე ჩვილს გაღვიძების ან გარემოზე რეაგირების უნარს.
დასკვნები ცვლის თამაშს და იძლევა არა მხოლოდ მომავლის იმედს, არამედ პასუხებს წარსულზე, თქვა კვლევის ლიდერმა დოქტორ კარმელ ჰარინგტონმა ავსტრალიის ვესტმიდის ბავშვთა საავადმყოფოდან.
„როგორც ჩანს, ჯანმრთელი ბავშვი იძინებს და არ იღვიძებს, ყველა მშობლის კოშმარია და აქამდე აბსოლუტურად არ იყო იმის გაგება, თუ რომელი ჩვილი დაიღუპებოდა“, – თქვა ჰარინგტონმა. “მაგრამ ეს ასე აღარ არის. ჩვენ ვიპოვეთ პირველი მარკერი, რომელიც მიუთითებს დაუცველობაზე სიკვდილამდე.”
ახალშობილთა სკრინინგის პროგრამის ფარგლებში დაბადებიდან მიღებული სისხლის გამხმარი ლაქების გამოყენებით, ჰარინგტონის გუნდმა შეადარა BChE დონე 26 ჩვილში, რომლებიც მოგვიანებით გარდაიცვალა SIDS-ით, 41 ახალშობილში, რომლებიც გარდაიცვალა სხვა მიზეზებით და 655 გადარჩენილ ახალშობილში.
მკვლევარების თქმით, ის ფაქტი, რომ ფერმენტის დონე მნიშვნელოვნად დაბალი იყო ახალშობილებში, რომლებიც შემდგომში SIDS-ით დაიღუპნენ, მიუთითებს იმაზე, რომ SIDS ჩვილები არსებითად დაუცველები იყვნენ ავტონომიური ნერვული სისტემის დისფუნქციის მიმართ, რომელიც აკონტროლებს არაცნობიერ და უნებლიე ფუნქციებს სხეულში.
ავსტრალიის სიდნეის ბავშვთა საავადმყოფოს ქსელმა ამ აღმოჩენას “მსოფლიოში პირველი გარღვევა” უწოდა.
სათანადო გამოღვიძება „დიდი ხანია განიხილება SIDS-ის მიმართ ჩვილის დაუცველობის ძირითად კომპონენტად“, თქვა მკვლევარმა ჯგუფმა The Lancet’s eBio Medicine-ში.
SIDS არის აშკარად ჯანმრთელი ჩვილის აუხსნელი სიკვდილი ძილის დროს. ჰარინგტონმა დაკარგა საკუთარი შვილი SIDS-ით 29 წლის წინ და თავისი კარიერა მიუძღვნა მდგომარეობის კვლევას, ნათქვამია განცხადებაში.”- ვკითხულობთ ზაზა წერეთლის მიერ გავრცელებულ პოსტში.