სახელმწიფო შესყიდვის ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობის ან არაჯეროვნად შესრულების გამო, 2025 წლის 20 იანვრის მდგომარეობით, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს „შავ სიაში“ უკვე 17 სუბიექტი მოხვდა. სააგენტოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული მონაცემების მიხედვით, აქედან 12 არის შპს, 3 – ინდმეწარმე, ერთი – ამხანაგობა და ერთიც ა(ა)იპ-ი.
„ბიზნესპრესნიუსი“ იმ კომპანიების სიას აქვეყნებ, რომლებიც (შპს) „შავ სიაში“ მოხვდა.
შპს „ჯი თი ჯი“ – 2011 წელს დაფუძნდა. ბოლო ამონაწერით, კომპანიას 4 მეწილე ჰყავს – მიხეილ ხუბულური, რევაზ ელიაური, გიორგი ჩილაჩავა და ავთანდილ ვაჩაძე. თითოეული კომპანიაში 25-25%-იან წილს ფლობს.
შპს „დე-მა“ 2019 წელს დაფუძნდა. კომპანიის 100%-იან წილს ფლობს დიმიტრი ბებიაშვილი. ის არის ასევე დირექტორიც.
შპს „ბაია-2018“ 2018 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის მფლობელიც და დირექტორიც არის მაია ბაიაძე.
შპს „ოგი“ ბაზარზე 2013 წლიდან ოპერირებს. სამეწარმეო რეესტრის ბოლო ამონაწერით, „ოგის“ დირექტორიც და მფლობელიც არის ზურაბ მეშველიანი.
შპს „ბენილუ777“ 2024 წელს დარეგიგტრირდა. მისი მფლობელია მაიკო ხარაბაძე.
შპს „მორფ 9.4“ ბაზარზე 202 წლიდან ოპერირებს. კომპანიის მფლობელია ილია ჩანგელია.
შპს „ბლექ-სი“ სამეწარმეო რეესტრში 2021 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის 100%-იან წილს ბაჩი ბოლვაძე ფლობს.
შპს „ენ-9“ 2022 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის მფლობელია ნიკოლოზ ლაცაბიძე.
შპს „ერ ტე დე“ სამეწარმეო რეესტრში 2013 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის მფლობელია ლუხუმ ქართლოსიშვილი. რეესტრის ბოლო ამონაწერით, კომპანია გაკოტრების რეჟიმშია.
შპს „იკორთა 2007-ის“ 100%-იანი წილის მფლობელიც და დირექტორიც არის გივი ხურცილავა.
შპს „ლიბრა“ რეესტრში 2019 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის მფლობელი არის ირმა გეგელაშვილი.
შპს „ბალავარის“ მფლობელი არის ზაურ დეკანაძე.
შპს „ბილდ მენეჯმენტის“ დირექტორიც და 100%-იანი წილის მფლობელიც არის რობერტ ქონიაძე.
შპს „მრავალკუთხედი“ სამეწარმეო რეესტრში 2013 წელს დარეგისტრირდა. კომპანიის 100%-იანი წილის მფლობელიც და დირექტორიც არიოს ირაკლი თავაძე.
ამასთან, წელს „შავ სიაში“ მოხვდნენ: ამხანაგობა “ბალავარი ჯგუფი”; ი.მ. ემზარ დუმბაძე; ი.მ. დავით ხარაბაძე; ი.მ. ფატიმა ერქვანია; ა(ა)იპ „ფორესთ მეთერსი“.