ოთხშაბათს ევროპელმა ჯანდაცვის ოფიციალური პირებმა  განაცხადეს რომ ისინი იკვლევენ 134 ბავშვში სალმონელას „სწრაფად განვითარებად“ გავრცელებას.
როგორც თავის განცხადებაში, დაავადებათა კონტროლისა და კონტროლის ევროპულმა ცენტრმა განაცხადა, შოკოლადის პროდუქტი – Kinder Surprise-ის შოკოლადის კვერცხები –  იდენტიფიცირებულია, როგორც “ინფექციის სავარაუდო გზა”, და დასძინა, რომ ძირითადად 10 წლამდე ასაკის ბავშვები დაზარალდნენ. პირველი შემთხვევა ბრიტანეთში დაფიქსირდა.
ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ ეპიდემია ხასიათდება, ბავშვთა უჩვეულოდ მაღალი ჰოსპიტალიზაციით და აღნიშნეს, რომ პროდუქტის გაწვევა დაიწყო ბელგიაში, საფრანგეთში, გერმანიაში, ირლანდიაში, ლუქსემბურგსა და დიდ ბრიტანეთში. ბრიტანეთის ხელისუფლებამ განაცხადა, რომ იტალიურმა კომპანია Ferrero-მ დაიწყო Kinder Surprise-ის შოკოლადის კვერცხების კონკრეტული პარტიების გაწვევა. როგორც Ferrero-ს წარმომადგენლებამ განაცხადეს საეჭვო პროდუქცია ბელგიაში დამზადდა, თუმცა ახალ სხვა ქვეყნების საწარმოებიც შემოწმდება
ბრიტანეთის ჯანდაცვის უსაფრთხოების სააგენტომ განაცხადა, რომ მან გამოავლინა შოკოლადის კვერცხებთან დაკავშირებული სალმონელას 63 შემთხვევა და რომ უმეტესობა ხუთ წლამდე ბავშვები იყვნენ. სალმონელა ჩვეულებრივ იწვევს სიმპტომებს, მათ შორის დიარეას, ცხელებას და კუჭის სპაზმებს. ადამიანების უმეტესობას, რომლებიც ავადდებიან, არ სჭირდებათ რაიმე წამალი, მაგრამ მძიმე შემთხვევებში, რომლებიც იწვევს ჰოსპიტალიზაციას, შეიძლება საჭირო გახდეს ანტიბიოტიკები ან სხვა მკურნალობა.
ნორვეგიაში, ხელისუფლებამ დღეს გაყიდვებიდან ამოიღო ფერეროს  პროდუქცია და მოუწოდა თავის მოსახლეობას რომლებმაც ეს პროდუქცია იყიდეს, ან გადააგდონ ეს შენაძენი ან დააბრუნონ მაღაზიაში.
შვედეთის ხელისუფლებამ ასევე ამოიღო გაყიდვებიდან შოკოლადები ოთხშაბათს და ნორვეგიის მსგავსი მოთხოვნით მიმართა თავის მოსახლოებას.