რუსეთის გარდა კიდევ ოთხი საერთაშორისო სუბიექტია, რომელიც არ აღიარებს ქვეყნის ტერიტორიის 20%-ზე საქართველოს ხელისუფლების იურისდიქციას და ასევე არიან ქვეყნის შიგნით ექსტრემისტული ძალები, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიის 100%-ზე არ აღიარებენ საქართველოს ხელისუფლების იურისდიქციას. ერთ შემთხვევაში ჩვენ გვაქვს ოკუპაციის შესახებ კანონი და ახლა მიიღება მეორე კანონი, რომელიც დაუპირისპირდება კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ საბოტაჟსა და ექსტრემიზმს, – ამის შესახებ საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ სახელმწიფო ორგანოების ლეგიტიმაციის შესახებ საკანონმდებლო ჩანაწერთან დაკავშირებით განაცხადა.
ამასთან, კიდევ ერთ კითხვაზე, შეიძლება თუ არა პატიმრობა დაემუქროს სალომე ზურაბიშვილს, რომელიც ამბობს, რომ დღევანდელი ხელისუფლება არის არალეგიტიმური, პრემიერმა აღნიშნა, რომ ის კონკრეტულ გვარებზე ვერ ისაუბრებს.
„ვერც ერთ გვარზე ვერაფერს გეტყვით, გვარებთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას იღებს, შესაბამისი უწყება. საბოლოო ჯამში გადაწყვეტილებას იღებს სასამართლო“, – განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.