471-დღიანი ტყვეობის დასასრული - 3 მძევალი ქალის უმძიმესი თავგადასავალი: გატაცების საშინელი წუთები, მოკლული მეგობრები, დაკარგული თითები... და დაბრუნების სიხარული
ისრაელ-“ჰამასის” საკმაოდ მყიფე შეთანხმების ფარგლებში მხარეებმა პირველი ნაბიჯები გადადგეს – ისრაელმა 90 პალესტინელი პატიმარი, “ჰამასმა” კი 3 მძევალი გაათავისუფლა.
სტატიას გათავისუფლებული მძევლების შესახებ ambebi.ge ავრცელებს.
კვირას, 19 იანვარს, 17:56 საათზე ცნობილი გახდა, რომ ტყვეობის 471 დღის შემდეგ, 24 წლის რომი გონენი, 26 წლის ემილი დამარი და 31 წლის დორონ შტაინბრეხერი ისრაელში დაბრუნდნენ.
18:24 საათზე კი IDF-ის პრესსამსახურმა განაცხადა კიბუც-რეიმში, მიმღებ ცენტრში გათავისუფლებული მძევლები დედებს შეხვდნენ.
20:07 საათზე ტყვეობაში გადარჩენილები ვერტმფრენით გადაიყვანეს შებას საავადმყოფოში.
ვინ არიან გათავისუფლებული მძევლები?
• 24 წლის რომი გონენი გაიტაცეს 2023 წლის 7 ოქტომბერს, კიბუც რეიმთან ახლოს ნოვას მუსიკალური ფესტივალიდან. დილის 6:30 საათიდან ის განუწყვეტლივ ესაუბრებოდა დედას მეირავ ლეშემ-გონენს ტელეფონზე. 10:15 საათზე კავშირი გაწყდა. დედის ბოლო შეტყობინება ქალიშვილის ტელეფონზე იყო შემდეგი: “რომი, მე შენთან ვარ, შენი დედა…” გოგონამ ამის წაკითხვა ვერ მოასწრო… გატაცების კადრებში ჩანს, რომ რომი ტერორისტებმა მანქანაში ჩატენეს, რომელშიც კიდევ რამდენიმე ადამიანი იმყოფებოდა. ყველა მათგანი მოკლეს, მათ შორის გოგონას ახლო მეგობარი გაია ხალიფა. ამავე მანქანაში მოკლეს ოფირ ცარფატიც (მისი ცხედარი 2023 წლის ნოემბერში დააბრუნეს).რომი გასულ წელს, პირველი გარიგების ფარგლებში უნდა გაეთავისუფლებინათ, მაგრამ 1-ელ დეკემბრის ღამეს შეთანხმებები გაუქმდა და გოგონა ღაზაში დარჩა.
• 25 წლის ემილი თეჰილა დამარი, რომელსაც ასევე აქვს ბრიტანეთის მოქალაქეობა, გაიტაცეს თავისი სახლიდან კიბუც კფარ აზადან 2023 წლის 7 ოქტომბერს. ცოტა ხნით ადრე მასთან დასარჩენად მისი მეგობარი გალი ბერმანი მივიდა – ისინი ერთად გაიტაცეს. “ჰამასის” ტერორისტების თავდასხმამდე გოგონებმა სელფი გადაიღეს, რომელიც გალის დედას გაუგზავნეს. მან ფოტო მაშინ მიიღო, როცა გოგონები უკვე ტყვეობაში იყვნენ. ემილის დედა, მენდიც თავის სახლში იყო კიბუცში. ტერორისტებმა მოკლეს მისი ძაღლი, მაგრამ ვერ შეძლეს ქალის პოვნა, რომელიც ერთ-ერთი ოთახში იმალებოდა.
• 31 წლის დორონ შტაინბრეხერიც კიბუც კფარ აზადან 2023 წლის 7 ოქტომბერს გაიტაცეს. მოგვიანებით მისმა დამ იამიტმა თქვა, რომ ის დორონს ესაუბრებოდა მთელი დილა. დაახლოებით 11:00 საათზე მისგან მიიღო ბოლო შეტყობინება: “დამიჭირეს”. ტყვეობის 107-ე დღეს “ჰამასმა” ფსიქოლოგიური წნეხისთვის მისი ვიდეო გამოაქვეყნა. პროფესიით დორონი ვეტერინარი მედდაა. სიმონე – დორონის დედა, სულ ამბობდა, რომ ეშინოდა ქალიშვილის ჯანმრთელობის გამო, ახალგაზრდავ ქალი ტყვეობამდე რეგულარულად გადიოდა მკურნალობის კურსებს და იღებდა მედიკამენტებს.
“სად არის დედაჩემი?“ – ეს იყო პირველი შეკითხვა, რომელიც რომიმ დასვა, როცა ის მძევლების მიმღებ ცენტრში მიიყვანეს.