გლობალური კამპანიის ფარგლებში წელსაც გამოვლინდნენ საქართველოს საუკეთესო მასწავლებლები. მასწავლებელთა ეროვნული ჯილდოს 2022 წლის საუკეთესო ათეული დღეს, 24 ივნისს დასახელდა.
სიაში ქუთაისის №33 საჯარო სკოლის სპეციალური მასწავლებელი სოფიო ძიგრაშვილი
,,სპეციალური მასწავლებლის კარიერა დავიწყე სსიპ ქუთაისის № 33 საჯარო სკოლაში, 2019 წელს. გავხდი თვითმხილველი და მონაწილე იმ გამოწვევებისა, რომლის წინაშეც დგას საგანმანათლებლო სისტემა სსსმ მოსწავლეებთან მიმართებით. მიუხედავად იმისა, რომ 2008 წლიდან ვთანამშრომლობ სკოლებთან სსსმ მოსწავლეების უფლებების დაცვის უზრუნველსაყოფად (არასამთავრობო თუ სამთავრობო ორგანიზაციების ფორმატით, სოციალური მუშაკის პოზიციაზე), მასწავლებლად მუშაობის დაწყების შემდეგ, ნათლად დავინახე მოსწავლეების საჭიროებები და საგანმანათლებლო დაწესებულების პედაგოგების გაძლიერების აუცილებლობა ინკლუზიური განათლების მიმართულებით, მშობლების სასკოლო ცხოვრებაში ჩართულობის სიმცირე.
სკოლა სამი მნიშვნელოვანი რგოლის: მოსწავლეების, მასწავლებლებისა და მშობლების ჯანსაღი თანამშრომლობის შედეგად ხდება წარმატებული, რაც უზრუნველყოფს მოსწავლეების ხარისხიანი განათლების მიღებას, არასრულწლოვანთა დამოუკიდებელი ცხოვრებისათვის მომზადებას, სასკოლო საზოგადოებისა და თემის განვითარებას. სწორედ ამიტომ, ჩემი მუშაობა წარვმართე არა მარტო მოსწავლეებთან, არამედ მასწავლებლებთან და მშობლებთან.
სპეციალური მასწავლებლის ერთ–ერთ უმნიშვნელოვანეს მოვალეობად მიმაჩნია, იზრუნოს სასკოლო თუ სათემო სივრცეში მოქალაქეობრივი ღირებულებების განმტკიცების, ბავშვთა უფლებების დაცვის, განსხვავებულობისადმი ჯანსაღი მიმღებლობის უნარის განვითარებისთვის, საკუთარი ქცევით, განხორციელებული აქტივობებით, დამოკიდებულებით, ღირებულებებითა და ურთიერთობებით იქცეს სხვებისთვის მაგალითად.
ჩემთვის მნიშვნელოვანი გამოწვევა იყო სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მოსწავლეების საგაკვეთილო პროცესში სრულფასოვნად ჩართვა, მათი შესაძლებლობების გათვალისწინებით, საგნის მასწავლებელთა მხრიდან მორგებული აქტივობისა და რესურსის შემუშავება, მშობლების ჩართულობის ნაკლებობა სასკოლო ცხოვრებაში. არსებული გარემოებების გათვალისწინებით, სასკოლო კლიმატის გაუმჯობესების მიზნით, დავგეგმე და ვახორციელებ შეხვედრებს პედაგოგებთან ინკლუზიური განათლების არსის, ინდივიდუალური სასწავლო გეგმის შექმნისა და განხორციელების საკითხებზე; პარალელურად, ჩამოვაყალიბე სკოლაში მშობელთა კლუბი, სადაც კლასების მიხედვით ვხვდები მშობლებს და განვიხილავთ ბავშვის ასაკობრივი განვითარების თავისებურებებს, ბრაზისა და ემოციის მართვას, პოზიტიური მშობლობის არსს, ქცევის პოზიტიური განმტკიცების მეთოდებს.
მნიშვნელოვანია, ერთად ვირწმუნოთ, რომ შევძლებთ, განვვითარდებით, მივაღწევთ დასახულ მიზანს. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე ბავშვებთან ურთიერთობისას იზრდები, როგორც პიროვნება; გიჩნდება მოტივაცია და თავს ვალდებულად თვლი შეცვალო გარემო, შექმნა სივრცე, სადაც ყველა თანასწორია, განურჩევლად შესაძლებლობისა.
ვფიქრობ, „მასწავლებლის ეროვნული ჯილდო“ სპეციალური მასწავლებლის პროფესიის პოპულარიზაციაში დამეხმარება. მომცემს საშუალებას, კიდევ ერთხელ დავანახო ყველა დაინტერესებულ პირს თუ რა საქმიანობას ვახორციელებთ სპეციალური მასწავლებლები, და რამდენად მნიშვნელოვანია ჩვენი როლი სასკოლო კულტურის განვითარების, არადისკრიმინაციული, მოსწავლის შესაძლებლობებზე მორგებული სასწავლო პროცესის დანერგვის ხელშესაწყობად.
„მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს“ დახმარებით, კიდევ ერთხელ ვეტყვი სასკოლო საზოგადოებას, რომ ინკლუზიური განათლება არ მოიაზრებს საგანმანათლებლო მიდგომას მხოლოდ სსსმ მოსწავლეებისთვის, არამედ ინკლუზიური განათლება უზრუნველყოფს ხარისხიანი განათლების მიღების შესაძლებლობას ყველა მოსწავლისთვის; უფრო მეტ ადამიანს მივაწვდენ ხმას, რომ განსხვავებულობა არის ნორმა, რომ ბარიერებს ჩვენ, ადამიანები ვქმნით. ჯანსაღი საზოგადოების ჩამოყალიბება სკოლიდან იწყება, ეფუძნება მოსწავლეების, მშობლების, მასწავლებლების ჯანსაღ ღირებულებებს – ერთობით მეტი შეგვიძლია.
მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს არსებობის მანძილზე, პირველი პრეცედენტია, როდესაც სპეციალური მასწავლებელია ათეულში.
სწორედ ამიტომ, მასწავლებლის ეროვნული ჯილდოს საუკეთესო ათეულის დასახელების შემდეგ, დიდ სიხარულთან ერთად, უდიდესი პასუხისმგებლობა დამეუფლა. პასუხისმგებლობა პროფესიის, ჩემი კოლეგების, მოსწავლეების, მშობლების წინაშე!
მჯერა, ერთობლივი მუშაობით შევძლებთ შევცვალოთ და უკეთესი გავხადოთ ბავშვების მომავალი!” – ამბობს სოფიო ძიგრაშვილი.