“1-ლი ივლისიდან გარკვეული ცვლილებები ხდება ელექტროენერგეტიკის სექტორში, რომელიც არაერთხელ იყო დაანონსებული. კერძოდ, იყოფა კომპანიები, მარეგულირებელი კომისიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე. ეს არის ევროკავშირის ძირითადი რეგულაციებიდან და აღებული ვალდებულებებიდან გამომდინარე. თუ ელექტროენერგიას აქამდე გვაწვდიდა თბილისში „თელასი“ და რეგიონებში „ენერგო-პრო“, 1-ლი ივლისიდან, ეს ასე აღარ იქნება. ისინი დარჩებიან როგორც ქსელის მესაკუთრეები, ანუ კომპანიები, რომლებმაც უნდა მოუარონ, სადენებს, ბოძებს, ტრანსფორმატორებს და ა.შ. და ამისთვის მათ ჩვენს მიერ, ანუ მარეგულირებელი კომისიის მიერ, განსაზღვრული აქვთ მოვლა-პატრონობის ტარიფი. რაც შეეხება ელექტროენერგიის მოწოდებას, ამას განახორციელებენ სხვა კომპანიები. ეს კომპანიები სულ ახლახანს დაასახელა საქართველოს მთავრობამ, თბილისში ეს იქნება კომპანია „თელმიკო“, ხოლო რეგიონებში „ეპ ჯორჯია“.
როცა დადგება 30 ივნისი, თქვენს მიერ მიწოდებულ ჩვენებაზე ანგარიშსწორება უნდა მოხდეს „თელასის“და „ენერგო-პროსთვის“, ხოლო 1-ლი ივლისიდან უკვე ახალი კომპანიისთვის. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ მრიცხველების წაკითხვა არის ბლოკური და თვეში ერთხელ ხდება ამოწერა, ზოგი 2 რიცხვში, ზოგი – 5-ში და ა.შ. ორი მეთოდია შემოთავაზებული. პირველი, თუ მომხმარებელს სურს, რომ თვითონ ზუსტად გამიჯნოს რამდენი გადაუხადოს „თელასს“ და რამდენი ახალ კომპანიას, მას ამის საშუალება აქვს, რომ თავად ამოიწეროს ჩვენება და გააგზავნოს მონაცემი. ამას ინტერნეტი არ სჭირდება, პირდაპირ იგზავნება სმს-ის საშუალებით. ხოლო, მომხმარებელი, რომელსც დაეზარება, არ სურს, ან არ უნდა საქმე გაირთულოს, ამისთვის „სემეკის“ სპეციალური რეგულაცია არსებობს, რომლის მიხედვითაც, ავტომატურად გაიყოფა დღეები პროპორციულად და ერთი ნაწილის ანგარიშსწორება მოხდება „თელასში“ და „ენერგო-პროში“, ხოლო მეორე ნაწილის – ახალ კომპანიაში.
აქ მნიშვნელოვანია ის, რომ მომხმარებლისთვის არაფერი არ რთულდება, ტარიფი არ იცვლება, არც ფინანსურად არაფერი მძიმდება. უბრალოდ, ხდება ერთი მიმწოდებელი კომპანიის მეორეთი ჩანაცვლება. მერე უკვე, როგორც ყოველთვიურად, თავის დროზე კითხულობდნენ მრიცხველებს, ისევ მოვლენ, ოღონდ, ახალი კომპანიის წარმომადგენლები და ჩვენებას ამოიწერენ “,- განაცხადა დავით ნარმანიამ.