2019 წლის 26 მაისს, ლაგოდეხში ტრაგიკულად დაღუპული სოფი ნიკოლეიშვილის გარდაცვალების საქმეზე სკოლა „ალბიონის“ ორ პედაგოგს პროკურატურამ ბრალი გულგრილობის მუხლით წარუდგინა.
გარდაცვლილი გოგონას დედა ლანა ნიკოლეიშვილი სწორედ აღნიშნულ პედაგოგებს ადანაშაულებდა შვილის გარდაცვალებაში.
შვილმკვდარი დედა, ჟურნალ „სარკესთან“ ინტერვიუში აცხადებდა, რომ მისი შვილის გარდაცვალებაში ბრალი სკოლის ხელმძღვანელობას და მასწავლებლებს მიუძღვის.
ლანა ნიკოლეიშვილი ამბობს, რომ წყალში შესვლის დროს, მის შვილს მასწავლებლები ყურადღებას არ აქცევდნენ.
​„ფაქტია, რომ არავის უნდოდა სოფის სიკვდილი, მაგრამ ერთ მასწავლებელს ბავშვები მიუტოვებია და შუა გზიდან დაბრუნებულა, რომ მწვადები შეეწვა. მეორემ მოსწავლეებს ყურადღება არ მიაქცია და სელფების გადაღებით იყო გართული. მე რომ იქ ვყოფილიყავი, შეიძლებოდა ეს ამბავი ჩემს თვალწინაც კი მომხდარიყო.
ბავშვი ზურგზე იწვა მუხლამდე წყალში და ისე მიუახლოვდა გადასავარდნ ადგილს, ვერც მიხვდა და გადაიტანა წყალმა, მაგრამ მე მაქვს პრეტენზია მასწავლებლელთან, რადგან ჩემი შვილი თურმე მარტო იყო წყალში. სხვებმა მანამდე იბანავეს. მარტო რომ არ ყოფილიყო, იქნებ ხელი წაევლო ვინმეს მისთვის!
თურმე მანამდე მოილაპარაკეს, ერთად შევიდეთ წყალშიო. სოფი გაბრაზებულა, როცა გაუგია, რომ სხვებმა უკვე იბანავეს და უთქვამს, მაშინ სხვებს არც მე დაველოდები და წყალში შევალო. ქვას წაეპოტინა, რომ შეხედა ვარდებოდაო. მარტო რომ არ ყოფილიყო იქნებ ვინმეს ხელი ჩაეკიდა.
პასუხისმგებლობა ვის ეკისრება?! სოფი რომ სრულწლოვანი ყოფილიყო, მეგობრებთან ერთად წასულიყო და ასეთი რამ დამართნოდა, გასაგები იქნებოდა, მაგრამ არასრულწლოვანი რომ იყო, ხომ იმიტომ ჩაიბარა სკოლამ და წაიყვანა?! როგორ შეიძლება, არავინ იყოს დამნაშავე ასეთი ტრაგედიის დროს?! სკოლამ პასუხისმგებლობა უნდა იგრძნოს კი არა, ბოდიშიც არ შემოუთვლიათ.
ჩემს შვილს ვინ გააცოცხლებს, მაგრამ სკოლამ ალბათ კომპენსაცია უნდა გადაიხადოს. ჩვენ კი არ გვინდა ის ფული, გვსურს, იმ ბავშვს დავეხმაროთ ჩემი შვილის სახელზე, ვინც კარგი მოსწავლეა და ვის ოჯახსაც არ აქვს საშუალება კერძო სკოლაში ისწავლოს.
ჩემი შვილები გულშიც არ გაივლებენ, რომ ის ფული ავიღოთ. ამ სკოლის თანამშრომლები ჭორაობენ, ნიკოლაიშვილების ოჯახი ჩვენგან ფულის გამოძალვას ცდილობსო. ბინძურ ამბებს აგორებენ. გაჭირვებულებს იქით ვეხმარები და ასეთი ფული რაში მჭირდება?!
ვიღაცამ მაინც თქვას, მე დავაშავე, რადგან ბავშვი წავიყვანე და დედას უკან ცოცხალი ვერ ჩავუყვანეო. შვილი ჩემი ხელით ჩავუსვი ავტობუსში მასწავლებლებს და უკან რატომ არ მომიყვანეს ცოცხალი?! სკოლამ წაიყვანა და დამიღუპა შვილი, სკოლამ არ უნდა აგოს პასუხი?!
სკოლის დახურვას ხომ არ ვითხოვ, იქ იმდენი ბავშვი სწავლობს და ასეთი ბოროტება როგორ უნდა გააკეთო, მაგრამ სკოლას კომპენსაციის გადახდა მაინც ხომ ეკუთვნის?! გადაიხადონ და მე იმ ფულით ისევ ბავშვებს დავეხმარები“, – ამბობს ლანა ნიკოლეიშვილი ჟურნალ „სარკესთან“ ინტერვიუს დროს.
ლაგოდეხში, 16 წლის გოგოს ცხედარი მაშველებმა გასული წლის 27 მაისს იპოვეს. სოფო ნიკოლეიშვილი სკოლა „ალბიონში“ სწავლობდა, ის ნაკრძალში თანაკლასელებთან და მასწავლებელთან ერთად იმყოფებოდა, რა დროსაც მდინარის დინებამ წაიღო.