აშშ-ის საჰაერო ძალები C-130 პარასკევს  იტალიის ავიანის აეროდრომზე გერმანიის გავლით გაფრინდა და იტალიის ავიანოს საჰაერო ბაზაზე,  როგორც კორონაროვირუსის აღმოფხვრის მისიის ფარგლებში, დაეშვა. ამერიკული თვითმფრინავი იტალიაში   2020 წლის 20 მარტს ჩავიდა და  რეგიონში სხვა დამხმარე თვითმფრინავებს შეუერთდა, მათ შორისაა რუსეთის საჰაერო კოსმოსური ძალების რიგი IL-76 სატრანსპორტო თვითმფრინავი. რომლებმაც 22 მარტს დატოვეს რუსეთი.
აშშ-ს საჰაერო ძალების მიერ გამოქვეყნებულ ფოტოებზე ასახულია მფრინავები 721-ე საჰაერო ესკადრის სატვირთო მანქანებიდან, რომლებიც აღჭურვილია სამედიცინო აღჭურვილობით, Lockheed C-130J Super Hercules- ში.
ტვირთების ნაწილი, რომელიც გაიგზავნა იტალიაში, როგორც აშშ-ს დახმარების მისიის ნაწილი, არის პაციენტთა დახმარების სისტემა, რომელსაც  შეუძლია 40-მდე პაციენტის სამედიცინო ტრანსპორტირება 24 საათის განმავლობაში. იგი აღჭურვილია პაციენტების სამკურნალო 10 საწოლით და საჭირო აპარატურით.
აშშ-ს საჰაერო ძალების ევროპის კომენდანტმა (USAFE-AFAFRICA) გენერალმა ჯეფ “კობრა” ჰარიჯანმა ჟურნალისტებს განუცხადა:
“COVID-19- ის პანდემია მოითხოვს, რომ ჩვენ ვიმუშაოთ ჩვენს მოკავშირეებთან და პარტნიორებთან ერთად, რომ ერთად გადავწყვიტოთ პრობლემები. ეს ძალისხმევა ცხადყოფს ჩვენს ურთიერთდახმარებას, როდესაც ჩვენ ვუერთდებით ძალებს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის კრიზისის საპასუხოდ. ჩვენ მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ ჩვენს იტალიელ მეგობრებთან, აშშ – ს სახელმწიფო დეპარტამენტთან და შეერთებული შტატების ევროპულ კომიტეტთან (EUCOM) იმისთვის, რომ საჭირო აპარატურა უსაფრთხო და დროულად მივაწოდოთ. ჩვენ გვაქვს პრივილეგია მხარი დავუჭიროთ იტალიის ძალისხმევას და ჩვენი მუდმივი ვალდებულება ასახავს ამერიკელი ხალხის ფასეულობებს, რომელთა საშუალებითაც შეგვიძლია ვუზრუნველვყოთ ნებისმიერ დროს, ნებისმიერ ადგილზე. ”
აშშ-ს საჰაერო ძალების მფრინავმა დაავალა 721-ე საჰაერო პორტის ესკადრონს რამშტეინის საჰაერო ბაზაზე, გერმანია, ატვირთავს სამედიცინო მასალებისა და აღჭურვილობის პალატებს, C-130J Super Hercules– ში, 2020 წლის 20 მარტის ჩათვლით, იტალიაში, Aviano- ს საჰაერო ბაზაზე დახმარების მიზნით. დახმარების დახმარება COVID-19. (ფოტო: აშშ საჰაერო ძალების პირველი კლასის მფრინავი ჯონ რ. რაითი)
აშშ-ს სამხედროების დახმარება, რომელიც იტალიამ რამდენიმე დღის წინ მიიღო და 22 მარტს  დაიწყო,  რუსეთის, ასევე ჩინეთის, კუბისა და სხვა ქვეყნების მისიების დახმარებით, მხარს უჭერს იტალიის მთავრობის მზარდ რეაქციას COVID-19 კრიზისის წინააღმდეგ.